لطفا از مرورگر کروم استفاده نمایید

شرکت دانش بنیان " بیان ژن پارس" در زمینه ارايه خدمات آزمایش های ژنتیکی پیشرفته ـ با بهره گیری از نسل جدید دستگاه های تعیین توالی ژنتیکی ـ شروع به فعالیت نموده است. گستره فعالیت شرکت بسیار فراتر از خدمات یافت توالی ژنتیکی می باشد ولیکن در حال حاضر به عنوان اولین گام و هدف شرکت این خدمات در دسترس تمام هموطنان قرار دارد.

فعالیت شرکت دانش بنیان بیان ژن پارس شامل ارائه خدمات مشاوره ای، اقتصادی، تولیدی، دارویی، تشخیصی، درمانی، علمی، تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه ژنتیک انسانی، گیاهی، میکروبی و حیوانی می باشد که بصورت فهرست وار در ذیل بیان شده است:


۱

ارائه خدمات فنی ومشاوره ای وهمکاری علمی وعملی ومشارکت در تولید وعرضه محصولات مولکولار بیولوژی وبیوشیمی و ژنتیک وسلولی وفارماکولوژی و دارویی و کیتهای تشخیصی و خدمات بیو انفورماتیک به اشخاص و لابراتوارها و آزمایشگاه های تحقیقاتی و طبی و تشخیصی انسانی، گیاهی یا حیوانی خصوصی و دولتی و همچنین مراکز علمی و پژوهشی اعم از مستقل یا دولتی و وزارت خانه ها و مراکز دولتی وهمچنین دانشگاهها و مراکز علمی داخل و خارج از کشور.


۲

تولید و عرضه داروهای گیاهی یا شیمیایی جهت درمان بیماریهای انسانی و حیوانی و گیاهی


۳

قبول و انجام سفارشات نیاز سنجی علمی و پیش بینی وارائه الگوهای مطمئن و آینده نگر از نیازهای حال و آینده وهمچنین پیشبینی کمبودها ونواقص موجود در نظام درمانی و دارویی و آموزشی و تشخیصی ودرمانی اعم از گیاهی یا حیوانی یا انسانی.


۴

تولید وعرضه کیتهای تشخیصی ژنتیکی و مولکولار بیولوژی و نروساینس مرتبط با تشخیص بیماریهای انسانی و حیوانی وگیاهی پس از اخذ مجوزهای لازم از مجاری ذیربط.


۵

ارائه خدمات کشف توالی ژنتیک (سکانس) انسانی، حیوانی، میکروبی و گیاهی به اشخاص و لابراتوارها و آزمایشگاه های تحقیقاتی و طبی ومراکز قضایی و پزشکی قانونی و مراکز تشخیصی انسانی، گیاهی یا حیوانی خصوصی و دولتی و همچنین مراکز علمی و پژوهشی اعم از مستقل یا دولتی و وزارت خانه ها و مراکز دولتی وهمچنین دانشگاهها و مراکز علمی داخل و خارج از کشور.


۶

واردات و صادرات محصولات مولوکولار بیولوژی، ژنتیک و نروساینس داروهای گیاهی یا شیمیایی پس از اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح، جهت عرضه مستقیم به مردم، داروخانه ها، مراکز پژوهشی اعم از مستقل یا دولتی و وزارت خانه ها و مراکز دولتی وهمچنین دانشگاهها و مراکز علمی.


خدمات مرکز پیشرفته نسل جدید شامل و بسیار فراتر از موارد ذیل می باشد:‌

۱ـ انجام آزمایش سکانس تمام اگزون ها (Whole Exome Sequencing)جهت تشخیص تمامی جهش های ژنتیکی در نمونه DNA بیمار و خانواده به منظور بررسی اختلالات توارثی. 
۲ـ‌انجام آزمایش سکانس کل تمام ژنوم (quencingWhole Genome Se) جهت تشخیص تمامی جهش های ژنتیکی، حتی در نواحی غیر پروتئینی ژنوم، در نمونه DNA بیمار و فامیل به منظور بررسی اختلالات توارثی ناشناخته و یا بسیار نادر. 
۳ـ انجام آزمایش سکانس هدفمند (Targeted_Sequencing) جهت تشخیص جهش های مشخص در یک گروه خاص از ژن ها، همانند ژن های سیستم خون ساز و انعقاد خون، ژن های مربوط به بیماری ناشنوایی، نابینایی و عقب ماندگی ذهنی، ژن های مربوط به بیماری های متابولیک و ذخیره گلیکوژن، ژن های مربوط به بیماری عضلانی و فلجی و بسیاری از سایر بیماریها و اختلالات توارثی. 
۴ ـ انجام آزمایشات پیش از تولد با استفاده از DNA جنینی آزاد، موجود در خون مادر به منظور غربالگری و تشخیص دقیق و بسیار کم خطر انواع بیماری های ارثی، ترایزومی ها، سندرم داون، عقب ماندگی های ذهنی و بیماری های متابولیک. 
۵ـ انجام آزمایش سکانس متیل DNA و ChIPseq برای بررسی اختلالات اپی ژنتیک بخصوص در بیماریهای پیچیده مانند انواع سرطان ها، بیماریهای سیستم عصبی مرکزی همانند مالتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، و دیابت. 
۶ ـ‌ انجام آزمایش سکانس RNA برای بررسی اختلالات کاهش یا افزایش تولید محصولات ژن ها در ارتباط با بیماریهای پیچیده سیستم عصبی، انواع سرطان ها 
۷ـ انجام آزمایش تأییدی سکانس به روش سنگر (Sanger)به سفارش متقاضیان و یا برای بررسی بیماری های تک ژنی 
۸ ـ ساخت الیگونوکلئوتید های DNA جهت استفاده به عنوان پرایمر و تشخیص بیماری ها در خانواده و اطرافیان به روش های کم هزینه تر. 
۹ ـ ساخت الیگونوکلئوتید های RNA با یا بدون تغییرات شیمیایی نوکلئوتید ها مورد استفاده مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی 
۱۰ـ انجام آزمایش های تحقیقاتی و تشخیصی بسیار دقیق در مورد تشخیص گونه های بیماری زای ویروسی، باکتریایی، انگلی و قارچی. 
۱۱ ـ انجام آزمایشات بسیار دقیق و ارایه خدمات به مراکز قضایی، جنایی و پزشکی قانونی و همچنین مرکز تفحص مفقودین جنگ تحمیلی در زمینه تشخیص های منحصر به فرد و دقیق آثار به جا مانده از جسد و یا صحنه جرم. 
۱۲ ـ ‌ارایه خدمات به مراکز علمی و تحقیقاتی و تشخیصی گیاه شناسی، جانور شناسی در شناخت ذخیره ژنتیک گیاهی و جانوری و گونه های نادر، منحصر به فرد و یا در معرض انقراض.


علیرغم پیشرفت های علمی و تکنولوژی سالیان اخیر در کشور عزیز ایران در زمینه علوم فنی و خیز مثبت و قابل ملاحظه در زمینه علوم پایه پزشکی، وضعیت حال حاضر رشته های پایه بسیار عقب تر از علوم بالینی بوده و پیشرفت در خور نداشته اند. علوم مالکولار بیولوژی به شدت وابسته به تکنولوژی می باشند و از انجام آزمایشات ساده تا طرح های پیچیده چند رشته ای همگی نیاز به دستگاه های گران قیمت و روش های ماشینی پیشرفته دارند.سکانس و یا یافت توالی نوکلئوتیدها بخش جدایی ناپذیر و بسیار مهم درعلوم پایه مانند بیولوژی، بیوتکنولوژی، علوم اعصاب (نروساینس) مولکولار و سلولار، باکتری شناسی، ویروس شناسی و بسیاری دیگری از علوم مرتبط بوده و راه اندازی مرکز پیشرفته یافت توالی نوکلئوتیدی در کشور باعث سهولت انجام تحقیقات، به روز شدن مراکز علمی، تسریع و توسعه علوم پایه و انتقال تکنولوژی پیشرفته دنیا به کشور خواهد بود. نیاز کنونی کشور در این زمینه یا به طور کل مغفول مانده و یا با خریداری سرویس خدمات از کشورهای اروپایی، آمریکا و چین انجام شده و یا نهایتاً با همکاری با مراکز علمی خارج از کشور مرتفع می گردد. در مورد همکاری با مراکز علمی خارج از کشور، سهم طرف ایرانی تنها نمونه DNA جمع آوری شده از تعداد زیادی از بیماران بوده و محققان ایرانی هیچ مشارکتی در طراحی، انجام آزمایشات، پردازش داده ها و تفسیر نتایج ندارند.

وجود این مرکز پیشرفته یافت توالی در ایران سبب ایجاد سرعت فوق العاده و تسهیل اینگونه مطالعات گردیده و امکان مشارکت فعال دانشمندان ایرانی در تمامی مراحل تحقیقات اعم از جمع آوری نمونه، انجام مطالعات، انجام آزمایشات، پردازش داده ها و تفسیر یافته ها را فراهم خواهد نمود و علوم مربوطه را بومی و ملی خواهد نمود

عمده مقالات منتشر شده در مجلات علمی معتبر دنیا در زمینه علوم پایه بیولوژی حاوی گزارشات مرتبط با این تکنولوژی می باشد و کمتر تحقیق جامعی فاقد بخشی به عنوان نتایج آزمایشات NGS می باشد. از طرفی توسعه کیفی مقالات و بالاتر بردن ضریب علمی (Impact Factor) آن به عنوان هدف توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت، درمان اعلام گردیده است. به طور کلی با توجه به خیز کشور در زمینه توسعه علوم پایه و نیاز مراکز علمی داخل کشور، راه اندازی و تجهیز مرکز یافت توالی نوکلئوتیدی بسیار با اهمیت و حیاتی می باشد.

مرکز یافت توالی ژنتیکی با امکانات و تجهیزات گسترده و به روز دنیا خدمات متنوعی را در زمینه کشف توالی قطعه ای از ژن، تمام یک منطقه ژنومیک، گروهی از ژن های مرتبط (Targeted Sequencing) و یا تمام اگزون ها (Whole Exom) و یا تمام ژنوم (Whole Genome) به آزمایشگاه ها و لابراتوارهای خصوصیو دولتی در سطح ایران و کشور های منطقه ارائه خواهد نمود. این مرکز همچنین خدمات غربالگری خون مادر برای دسترسی به DNA جنینی و تشخیص بیماری های مادر زادی را ارائه و انجام خواهد داد. علاوه بر ارائه خدمات به آزمایشگاه ها و مراکز تشخیصی و درمانی، خدمات بسیار پیشرفته سکانس اپی ژنتیک مانند Methyl DNA Sequencing و ChIP Sequencing به مراکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور ارائه خواهد گردید. اینگونه آزمایشات پیشرفته توان علمی مراکز دانشگاهی داخل کشور را ارتقاء خواهد بخشید. علاوه بر این مرکز قادر خواهد بود با دانشگاه ها و مراکزعلمی و پژوهشی برای انجام مطالعات گسترده بیماریها، ژن های مرتبط و سایر پروژه های تحقیقاتی انعقاد قرارداد نموده و امور مربوط به ژنومیک کشوری را اداره و خدمات رسانی شایسته نماید.آزمایشات تأییدی ژنتیک با روش سکانس سنگردر صورت درخواست پزشک و موسسه درمانی صورت خواهد گرفت. طراحی و ساخت اولیگونوکلئوتیدهای DNA جهت انجام آزمایشات تکمیلی در خانواده و اطرافیان فرد مبتلا به روش های کم هزینه تر نیاز مبرم بوده که در لیست خدمات مرکز پیشرفته یافت توالی لحاظ گردیده است. همچنین ساخت پرایمر و اولیگونوکلئوتیدهای RNA جهت مراکز علمی و دانشگاهی از دیگر خدمات این مرکز خواهد بود که مطمئناً متقاضیان بسیاری در مراکز رو به رشد علمی خواهد داشت. ارائه خدمات کشف توالی به مراکز علمی گیاه شناسی و جانور شناسی، جهت مطالعات گونه های گیاهی و جانوری، شناسایی نمونه های مقاوم به شرائط محیطی و افزایش بهره وری، از دیگر توانایی های این مرکز می باشد. از دیگر کاربران خدمات کشف توالی با روش های نوین میتوان از مراکز قضایی، پزشکی قانونی و تحقیقات جنایی و همچنین تشخیص بقایای شهدای گمنام و مطابقت با خانواده های مفقود الاثر را نام برد.

همانگونه که از لیست طولانی کاربران و نوع خدمات مشهود می باشد، این مرکز در خدمت بیماران، خانواده ها، جامعه علمی کشوربوده و با هدف انسان دوستانه خدمات رسانی و ارتقاء علمی و فنی کشور فعالیت خواهد نمود.